Agrimpex Hobby Użytkowanie agrowłóknin

Użytkowanie agrowłóknin – kompendium wiedzy

 

1.  Użytkowanie agrowłóknin: Czy Agrowłóknina przepuszcza wodę?

Jedną z wątpliwości przy, która często pojawia się wśród użytkowników Agrowłóknin, to czy tuż po rozłożeniu Agrowłókniny na polu jest opóźniona przepuszczalność wody. A co to jest? Natychmiast po rozłożeniu agrowłókniny nie przepuszczają wody, dopiero gdy same nabiorą wilgoci zaczynają ją przepuszczać i dodatkowo chronią rośliny przed jej odparowaniem.
Dlatego dobrze jest po posadzeniu roślin podlać je.

Jedynym wyjątkiem są Agrowłókniny z technologią Agro MarinaTM – to innowacyjna technologia dzięki której Agrowłóknina zaraz po zastosowaniu przepuszcza wodę.

2.    Jak kłaść agrowłókninę przeciw chwastom

Pytanie to pada najczęściej przy użytkowaniu agrowłóknin ściółkujących (brązowa i czarna agrowłóknina). Nie ma lewej i prawej strony materiału. Obie strony wykazują takie same właściwości.
Dlatego agrowłóknina antychwastowa może by ułożona dowolnie.

3.    Jak położyć Agrowłokninę na polu?

Agrowłókninę należy rozłożyć luźno na wysiane lub wysadzone rośliny. Uwaga, zbyt luźne rozłożenie naraża materiał na wzmożone falowanie i uszkodzenia mechaniczne (np. przetarcia). Zbyt napięte rozłożenie krępuje naturalny wzrost roślin i naraża materiał na pęknięcia i rozklejanie.
Ilość wolnego miejsca, powinna uwzględniać docelową wielkość roślin.

4.  Zauważyłem, że moja Agrowłóknina wygląda jakby była sklejona z dwóch różnych materiałów. Czy to normalne?

Agrowłóknina jak każdy inny produkt powstaje w partiach produkcyjnych. Materiał może posiadać wizualne różnice wynikające z ułożenia włókien, ale zachowuje parametry techniczne takie jak gramatura czy wskaźniki wytrzymałościowe. Producent dokłada wszelkich starań aby jak najbardziej wyeliminować wszelkie rozbieżności.
Wizualne różnice nie mają wpływu na przebieg uprawy, żywotność produktu i jego właściwości.

5.   Agrowłóknina wiosenna- jak stosować? Dlaczego w trakcie użytkowania Agrowłóknina przeciera się?

Powodów i postaci przetarć może być kilka. Przetarcia spowodowane bezpośrednim kontaktem z wystającymi, twardymi pozostałościami roślinnymi (częste przy uprawie truskawki), grudami ziemi lub kamieniami, co wynika z niedokładnego przygotowania pola.
Usterki powstałe wskutek stosowania przez użytkownika środków chemicznych (zawierających w swoim składzie chlor i siarkę), które mogą powodować zniszczenie lub osłabienie materiału.
Mogą też powstać uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta, szczególnie gdy plantacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i zagajników.
Niebagatelny wpływ maja też silne wiatry i inne niszczące czynniki atmosferyczne np. wichury, nawałnice i ich następstwa, które powoduję intensywne falowanie i tarcie materiału o glebę lub rośliny. Doprowadza to do uszkodzeń mechanicznych w postaci przetarć i dziur co wpływa na skrócenie okresu używalności.
Zalecamy jak najlepiej przygotować pole przed wysadzeniem rozsady lub wysianiem roślin. Można zastosować odstraszacze dla zwierząt i zwracać uwagę na skład nawozów i środków ochrony roślin.

6.  Agrowłóknina biała- zastosowanie? Czy słońce wpływa na użytkowanie agrowłóknin?

Agrowłóknina produkowana jest z czystego polipropylenu, który dodatkowo jest stabilizowany przeciwko degradującemu działaniu promieni UV. Żywotność materiału zależy od intensywności i ilości nasłonecznienia przypadającego na okres użytkowania(jesień+wiosna, sama wiosna, sama jesień). Materiał poddany przez długi czasu promieniom UV szybciej się zestarzeje.
Dodatkowo nie zostawiamy Agrowłókniny po zbiorach w międzyrzędziach na polu. Materiał uniknie dodatkowej dawki niszczącego UV.
Mamy niewielki wpływ na warunki pogodowe. Możemy jedynie zabezpieczać Agrowłókninę przed i po użytkowaniu.

7.    Jak przechowywać Agrowłókninę?

To częste pytanie zadawane przez użytkowników agrowłóknin. Zaleca się, aby Agrowłóknina czarna gruba jak i każda inna była przechowywana w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Miejsce przechowywania powinno być osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zalecana  temperatura przechowywania to od -10ºC do+30ºC.

POZNAJ AGROWŁÓKNINY AGRIMPEX

KUP AGROWŁÓKNINY OD POLSKIEGO PRODUCENTA AGRIMPEX

Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa

Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa Specjaliści w uprawie borówki już 1 i 2 marca 2022 r…. View Article

Czytaj więcej
Ogród ze starym niebieskim domem

Ogród ze starym niebieskim domem, to wyjątkowy ogród w Górach Opawskich, tuż przy granicy z Czechami, który powitał „busa” w… View Article

Czytaj więcej
Ogród z plażą

Ogród często jest odzwierciedleniem zainteresowań właściciela. Jeśli jeszcze jest tworzony z pasją, to od razu zauważa się dopracowanie każdego detalu…. View Article

Czytaj więcej
Zapisz sie do newslettera
i odbierz prezent!

    captcha