Kompendium wiedzy na temat stosowania
1. Czy Agrowłóknina przepuszcza wodę?
Jedną z wątpliwości, która często pojawia się wśród użytkowników Agrowłóknin, to czy tuż po rozłożeniu materiału na polu, wystąpi opóźniona przepuszczalność wody. Większości przypadków włókniny po rozłożeniu nie przepuszczają wody od razu, dopiero gdy same nabiorą wilgoci zaczynają ją przepuszczać i dodatkowo chronią rośliny przed jej odparowaniem.
Dlatego dobrze jest po posadzeniu roślin podlać je.
Jedynym wyjątkiem są produkty z technologią Agro MarinaTM – to innowacyjna technologia dzięki której Agrowłóknina zaraz po zastosowaniu przepuszcza wodę.
2. Jak kłaść agrowłókninę przeciw chwastom
Pytanie to pada najczęściej przy użytkowaniu agrowłóknin ściółkujących (brązowa i czarna włóknina ściółkująca). Nie ma lewej i prawej strony materiału. Obie strony wykazują takie same właściwości.
Dlatego włókniny antychwastowe mogą być ułożone dowolną stroną.
3. Jak rozłożyć na polu włókninę osłaniającą ?
Produkt należy rozłożyć luźno na wysiane lub wysadzone rośliny. Uwaga, zbyt luźne rozłożenie naraża materiał na wzmożone falowanie i uszkodzenia mechaniczne (np. przetarcia). Zbyt napięte rozłożenie krępuje naturalny wzrost roślin i naraża materiał na pęknięcia i rozklejanie.
Ilość wolnego miejsca, powinna uwzględniać docelową wielkość roślin.
4. Zauważyłem, że produkt który zakupiłem wygląda jakby był sklejony z dwóch różnych materiałów. Czy to normalne?
Agrowłóknina jak każdy inny produkt powstaje w partiach produkcyjnych. Materiał może posiadać wizualne różnice wynikające z ułożenia włókien, ale zachowuje parametry techniczne takie jak gramatura czy wskaźniki wytrzymałościowe. Producent dokłada wszelkich starań aby jak najbardziej wyeliminować wszelkie rozbieżności.
Wizualne różnice nie mają wpływu na przebieg uprawy, żywotność produktu i jego właściwości.
5. Agrowłóknina wiosenna – jak stosować? Dlaczego w trakcie użytkowania przeciera się?
Powodów i postaci przetarć może być kilka. Przetarcia spowodowane bezpośrednim kontaktem z wystającymi, twardymi pozostałościami roślinnymi (częste przy uprawie truskawki), grudami ziemi lub kamieniami, co wynika z niedokładnego przygotowania pola.
Usterki powstałe wskutek stosowania przez użytkownika środków chemicznych (zawierających w swoim składzie chlor i siarkę), które mogą powodować zniszczenie lub osłabienie materiału.
Mogą też powstać uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta, szczególnie gdy plantacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i zagajników.
Niebagatelny wpływ maja też silne wiatry i inne niszczące czynniki atmosferyczne np. wichury, nawałnice i ich następstwa, które powoduję intensywne falowanie i tarcie materiału o glebę lub rośliny. Doprowadza to do uszkodzeń mechanicznych w postaci przetarć i dziur co wpływa na skrócenie okresu używalności.
Zalecamy jak najlepiej przygotować pole przed wysadzeniem rozsady lub wysianiem roślin. Można zastosować odstraszacze dla zwierząt i zwracać uwagę na skład nawozów i środków ochrony roślin.
6. Agrowłóknina biała – zastosowanie? Czy słońce wpływa na użytkowanie ?
Agrowłóknina produkowana jest z czystego polipropylenu, który dodatkowo jest stabilizowany przeciwko degradującemu działaniu promieni UV. Żywotność materiału zależy od intensywności i ilości nasłonecznienia przypadającego na okres użytkowania (jesień+wiosna, sama wiosna, sama jesień). Materiał poddany przez długi czasu promieniom UV szybciej się zestarzeje.
Dodatkowo nie zostawiamy materiału po zbiorach w międzyrzędziach na polu. Materiał uniknie dodatkowej dawki niszczącego UV.
Mamy niewielki wpływ na warunki pogodowe. Możemy jedynie zabezpieczać materiał przed i po użytkowaniu.
7. Jak przechowywać Agrowłókninę?
To częste pytanie zadawane przez użytkowników. Zaleca się, aby przechowywać produkty w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Miejsce przechowywania powinno być osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zalecana temperatura przechowywania to od -10ºC do+30ºC.
KUP AGROWŁÓKNINY OD POLSKIEGO PRODUCENTA AGRIMPEX
Produkty Powiązane