Użytkowanie agrowłóknin


1.    Czy Agrowłóknina przepuszcza wodę?

Jedną z wątpliwości, która często pojawia się tuż po rozłożeniu Agrowłókniny na polu jest opóźniona przepuszczalność wody. A co to jest? Natychmiast po rozłożeniu agrowłókniny nie przepuszczają wody, dopiero gdy same nabiorą wilgoci zaczynają ją przepuszczać i dodatkowo chronią rośliny przed jej odparowaniem.
Dlatego dobrze jest po posadzeniu roślin podlać je.

2.    Którą stroną zakładamy agrowłókninę?

Pytanie to pada najczęściej przy agrowłókninach ściółkujących (w kolorze czarnym i brązowym). Nie ma lewej i prawej strony materiału. Obie strony wykazują takie same właściwości.
Materiał kładziemy dowolnie.

3.    Jak powinno wyglądać prawidłowe rozłożenie Agrowłókniny na polu?

Agrowłókninę należy rozłożyć luźno na wysiane lub wysadzone rośliny. Uwaga, zbyt luźne rozłożenie naraża materiał na wzmożone falowanie i uszkodzenia mechaniczne (np. przetarcia). Zbyt napięte rozłożenie krępuje naturalny wzrost roślin i naraża materiał na pęknięcia i rozklejanie.
Ilość wolnego miejsca, powinna uwzględniać docelową wielkość roślin.

4.    Zauważyłem, że moja Agrowłóknina wygląda jakby była sklejona z dwóch różnych materiałów. Czy to normalne?

Agrowłóknina jak każdy inny produkt powstaje w partiach produkcyjnych. Materiał może posiadać wizualne różnice wynikające z ułożenia włókien, ale zachowuje parametry techniczne takie jak gramatura czy wskaźniki wytrzymałościowe. Producent dokłada wszelkich starań aby jak najbardziej wyeliminować wszelkie rozbieżności.
Wizualne różnice nie mają wpływu na przebieg uprawy, żywotność produktu i jego właściwości.

5.    Dlaczego w trakcie użytkowania Agrowłóknina przeciera się?

Powodów i postaci przetarć może być kilka. Przetarcia spowodowane bezpośrednim kontaktem z wystającymi, twardymi pozostałościami roślinnymi (częste przy uprawie truskawki), grudami ziemi lub kamieniami, co wynika z niedokładnego przygotowania pola.
Usterki powstałe wskutek stosowania przez użytkownika środków chemicznych (zawierających w swoim składzie chlor i siarkę), które mogą powodować zniszczenie lub osłabienie materiału.
Mogą też powstać uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta, szczególnie gdy plantacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasów i zagajników.
Niebagatelny wpływ maja też silne wiatry i inne niszczące czynniki atmosferyczne np. wichury, nawałnice i ich następstwa, które powoduję intensywne falowanie i tarcie materiału o glebę lub rośliny. Doprowadza to do uszkodzeń mechanicznych w postaci przetarć i dziur co wpływa na skrócenie okresu używalności.
Zalecamy jak najlepiej przygotować pole przed wysadzeniem rozsady lub wysianiem roślin. Można zastosować odstraszacze dla zwierząt i zwracać uwagę na skład nawozów i środków ochrony roślin.

6.    Czy słońce wpływa na agrowłókninę?

Agrowłóknina produkowana jest z czystego polipropylenu, który dodatkowo jest stabilizowany przeciwko degradującemu działaniu promieni UV. Żywotność materiału zależy od intensywności i ilości nasłonecznienia przypadającego na okres użytkowania(jesień+wiosna, sama wiosna, sama jesień). Materiał poddany przez długi czasu promieniom UV szybciej się zestarzeje.  
Dodatkowo nie zostawiamy Agrowłókniny po zbiorach w międzyrzędziach na polu. Materiał uniknie dodatkowej dawki niszczącego UV.
Mamy niewielki wpływ na warunki pogodowe. Możemy jedynie zabezpieczać Agrowłókninę przed i po użytkowaniu.

7.    Jak przechowywać Agrowłókninę?

Zaleca się aby Agrowłóknina była przechowywana w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Miejsce przechowywania powinno być osłonięte od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Zalecana  temperatura przechowywania to od -10ºC do+30ºC.


W przypadku innych pytań i wątpliwości skorzystaj z formularza kontaktowego