Agrimpex Profi Uprawa nowalijek z Pegas Agro

Co to są nowalijki?

Nowalijka jest to młode warzywo ukazujące się po raz pierwszy wiosną.

Nowalijki to między innymi rzodkiewka, sałata, kapusta głowiasta, pekińska, młoda marchew, szczypiorek, nać pietruszki, cebula dymka, koper, kalarepa, młode ziemniaki.

Nowalijki uprawiane są pod osłonami wszelkiego typu:

 • W dużych, nowoczesnych szklarniach,
 • foliowych w tunelach, ogrzewanych i nieogrzewanych,
 • w gruncie pod agrowłókniną Pegas Agro.

Agrotechnika dla Pegas Agro®

Wybór stanowiska

Stanowisko przeznaczone pod uprawę nowalijek powinno znajdować się na glebie lżejszej, dobrze nagrzewającej się, zasobnej w składniki pokarmowe, wolnej od chwastów i szkodników.

Dobór odmian

Odmiany przeznaczone do uprawy nowalijek powinny mieć krótki okres wegetacji oraz dużą tolerancję na zmiany temperatur.

Przygotowanie stanowiska

Uprawę wykonujemy jak najwcześniej, aby gleba lepiej się osuszała i ogrzewała. Nawożenie stanowiska pod uprawę warzyw powinno być odpowiednie do zasobności gleby, dlatego też przed każdą nową produkcją, powinniśmy wykonywać jej analizę.

Termin siewu

W uprawie nowalijek najważniejszy jest czas siewu. Jeżeli uprawiamy nowalijki w tunelach lub szklarniach ogrzewanych, termin siewu przypada na drugą połowę stycznia lub początek lutego. W tunelach nieogrzewanych jest to początek marca. W gruncie sugerowane terminy siewu przedstawia tabela numer 1, dostosować je jednak należy do panujących warunków atmosferycznych.

Optymalne okresy stosowania Agrowłókniny Pegas Agro®

Agrowłókniny Pegas Agro zakładamy bezpośrednio po wysiewie nasion lub wysadzeniu rozsady. Rośliny pozostają pod przykryciem przez okres 4–6 tygodni, do momentu ustabilizowania się pogody, bez nocnych przymrozków w okresie wiosny. Dodatkowo Agrowłóknina zapobiega jarowizacji roślin (wybijaniu w pędy kwiatowe).

Termin zdejmowania Agrowłókniny Pegas Agro

Termin zdejmowania Agrowłókniny zależy od aktualnego stanu pogody, trzeba jednak podkreślić, że zbyt długie okrywanie nie jest wskazane. Agrowłóknina przepuszcza ok. 80%–90% światła w zależności od gramatury.

Wybór terminu zbioru

Odpowiedni wybór terminu zbioru jest jedną z trudniejszych decyzji, ponieważ o opłacalności uprawy decyduje zarówno plon jak i cena, która w sezonie zmienia się codziennie.

Zalety stosowania Agrowłókniny wiosennej w produkcji nowalijek:

 • Zapewnia równomierne i pewne wschody,
 • polepsza ukorzenianie się roślin,
 • niweluje dobowe wahania temperatury w ciągu dnia i nocy,
 • chroni rośliny przed przymrozkami,
 • zabezpiecza przed szkodliwym działaniem zimnych wiatrów, ulewnymi deszczami i gradobiciem,
 • ogranicza straty wody gruntowej,
 • chroni przed szkodliwymi owadami, a wysiane nasiona przed ptakami,
 • niewielki ciężar agrowłókniny zapobiega deformacji roślin i umożliwia im swobodny wzrost,
 • szeroki wybór rozmiarów sprawia, że są wygodne w stosowaniu,
 • przyśpiesza termin zbioru nawet do 14 dni,
 • pozwala uzyskać większy plon o lepszej jakości.

Posiadamy szeroki asortyment Agrowłóknin Pegas Agro łączonych. Dzięki nim okrywanie plantacji jest łatwiejsze, mniej pracochłonne, pozwala zmniejszyć koszty i ilość brzegów do mocowania. W ofercie znajduje się także Agrowłóknina Pegas Agro z obustronnie wzmocnionym brzegiem. Firma Agrimpex inwestuje w doskonalenie i rozwój produktów poprzez stały kontakt z producentami, pracownikami naukowymi Uczelni Wyższych oraz firmami z branży ogrodniczej. Służymy kompleksowym doradztwem w zakresie stosowania Agrowłóknin Pegas Agro w uprawach.

Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa

Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa Specjaliści w uprawie borówki już 1 i 2 marca 2022 r…. View Article

Czytaj więcej
Ogród ze starym niebieskim domem

Ogród ze starym niebieskim domem, to wyjątkowy ogród w Górach Opawskich, tuż przy granicy z Czechami, który powitał „busa” w… View Article

Czytaj więcej
Ogród z plażą

Ogród często jest odzwierciedleniem zainteresowań właściciela. Jeśli jeszcze jest tworzony z pasją, to od razu zauważa się dopracowanie każdego detalu…. View Article

Czytaj więcej