Agrimpex

WYKORZYSTANIE AGROWŁÓKNIN W UPRAWIE MALINY POWTARZAJĄCEJ OWOCOWANIE – ZALECENIA AGROTECHNICZNE PRZY STOSOWANIU AGROWŁÓKNIN AGRIMPEX PRO (DAWNIEJ PEGAS AGRO) DO OKRYWANIA MALIN

dr Paweł Krawiec

 

Wśród plantatorów maliny powtarzającej owocowanie coraz powszechniejsze staje się okrywanie plantacji Agrowłókniną. Okrywanie wpływa na wzrost roślin, dynamikę zbiorów, wysokość plonów. Wprowadzona technologia przyśpiesza zbiory, dzięki czemu ułatwia ich organizację ze względu na większą dostępność pracowników w okresie wakacyjnym.

PRZYGOTOWANIE PLANTACJI W UPRAWIE MALINY POWTARZAJĄCEJ OWOCOWANIE

Plantacja nie może być zachwaszczona, ponieważ przykrycie rzędów materiałem stymuluje wzrost chwastów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie, po skoszeniu pędów jesienią, herbicydu doglebowego. Istotnym elementem decydującym o trwałości Agrowłókniny jest wysokość koszenia (cięcia) pędów po zbiorach. Pozostające po skoszeniu pędy powinny być jak najkrótsze. Przed rozłożeniem produktu należy wykonać podstawowe nawożenie oraz rozłożyć taśmy nawodnieniowe, jeśli plantacja będzie nawadniana. Jest to ważne, gdyż okres przykrycia będzie wynosił od 4 do 6 tygodni i nie będzie w tym czasie możliwości przeprowadzenia nawożenia posypowego. Obecność instalacji nawodnieniowej umożliwi wykonanie fertygacji.

TERMIN

O terminie rozłożenia Agrowłókniny decydują warunki meteorologiczne w danym roku. W ciągu ostatnich lat termin ten przesuwał się od 2-go do 20-go kwietnia, a osłony zdejmowano pomiędzy 10-tym a 20-tym maja. O zdjęciu osłony decyduje zazwyczaj wysokość roślin. Materiał należy zwinąć w momencie, gdy pędy zaczynają naprężać materiał, nie mają już miejsca dla dalszego wzrostu oraz minie niebezpieczeństwo późnomajowych przymrozków.

SPOSÓB ROZKŁADANIA, ZWIJANIA I PRZECHOWYWANIA AGROWŁÓKNINY

Najłatwiej i najszybciej rozkłada się Agrowłókninę korzystając z ciągnika. Zawieszając na jego tylnym podnośniku korbę z uchwytami do mocowania rolki  uzyskuje się możliwość jej rozwijania, a potem zwijania. Zalecana szerokość produktu do okrywania plantacji to 1,6 m. Po rozłożeniu jej szerokość nie powinna przekraczać 0,80-1,0 m. Luźna fałda umożliwia swobodny wzrost pędów. W późniejszej fazie wzrostu pędów konieczne jest jedno lub dwukrotne poluzowanie materiału, najpierw z jednej, a później z drugiej strony rzędu. Agrowłókninę mocuje się przy pomocy szpilek z drutu o średnicy 2 mm. Wykonując szpilki należy tak uformować ich główki, aby jak największą powierzchnią przytwierdzały materiał do podłoża (około 2-3 cm). Zmniejszy to uszkodzenia produktu.

Mocując produkt do podłoża szpilki wbija się w odległości co 1,0-1,5 m. Materiał zdejmuje się z roślin najlepiej w suchy, pochmurny dzień, aby ograniczyć ryzyko uszkodzeń delikatnych liści przez promienie słoneczne. Suchą Agrowłókninę należy zwinąć i przechowywać w miejscu bez bezpośredniego dostępu dla promieni słonecznych, aby wydłużyć okres jej użytkowania.

CHOROBY I SZKODNIKI W UPRAWIE MALINY POWTARZAJĄCEJ OWOCOWANIE

Podczas 5-ciu lat stosowania Agrowłóknin w malinach, nie zaobserwowano większego porażenia chorobami pędów niż występowało na plantacjach nieprzykrywanych. Po zdjęciu materiału należy wykonać zabieg zwalczający pryszczarka namalinka łodygowego.

UWAGI DODATKOWE

Podjęcie decyzji o zastosowaniu w uprawie maliny powtarzającej owocowanie osłon płaskich z Agrowłókniny, zależy od celu jaki zamierza uzyskać producent. Agrimpex Pro spełni swoje zadanie jeśli planowane jest skrócenie okresu zbiorów lub jego modyfikacja (np. część plantacji ma być zbierana wcześniej a część później).

Należy pamiętać, że w ciągu ostatnich 9-ciu lat, tylko dwa lata miały warunki meteorologiczne sprzyjające uprawie maliny odmian powtarzających owocowanie.

Zwłaszcza w ostatnich latach występuje wiele niekorzystnych czynników klimatycznych, ograniczających wysokość i jakość uzyskiwanych plonów (przymrozki wiosenne, obfite opady na przełomie sierpnia i września). Zastosowanie odpowiedniego materiału w uprawie może ograniczyć ryzyko związane uprawą i ustabilizować plony na podobnym poziomie z roku na rok.

Dowiedz się więcej na temat Agrowłóknin Pegas Agro.

Sprawdź w sklepie internetowym Agrowłókniny Pegas Agro

Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Maszyna do rozkładania agrowłókniny – ściółkujemy

Maszyna do rozkładania agrowłókniny służy do ułatwienia procesu rozkładania agrowłókniny ściółkującej przeciw chwastom, agrotkaniny oraz folli na polu. Agrowłóknina ściółkująca… View Article

Czytaj więcej
Kaptury ochronne na rośliny z agrowłókniny na zimę.

Kaptur błyskawiczny ochronny na rośliny z agrowłókniny na zimę. W sklepach ogrodniczych coraz większą popularnością cieszą się zimowe kaptury ochronne… View Article

Czytaj więcej
Agrowłókniny do uprawy kapusty, sałaty i kalafiora

Agrowłókniny do uprawy kapusty sałaty i kalafiora Agrowłókniny Agrimpex PRO i Agro Marina są idealnymi rozwiązaniami dla hodowców warzyw, a… View Article

Czytaj więcej
Tomek radzi
Zobacz inne porady Czy usuwać darń przed przykryciem

Witam, kupiłem agrowłókninę i teraz takie pytanie czy ja mam przekopać trawę czy zerwać darń? Jak najbardziej trzeba usunąć darń…

Zapisz sie do newslettera
i odbierz prezent!

    captcha