Agrimpex

W jednym z poprzednich artykułów informowaliśmy o rozpoczęciu doświadczenia z produktami z serii BIO w certyfikowanym gospodarstwie “Jagodowe Marzenie” zajmującym się ekologiczną produkcją owoców. Wpis zawierał szczegółowe informacje o każdym biodegradowalnym produkcie marki Agrimpex, umożliwiając czytelnikom lepsze ich poznanie. Dodatkowo zamieściliśmy fotorelację z rozłożenia okryć pod koniec września 2023 roku oraz wnioski wysunięte po pierwszej wizycie, która miała miejsce 1 marca 2024 roku. 

Kolejna wizyta w gospodarstwie – 13.05.2024

Po prawie 2,5 miesiącach wracamy z aktualizacją i nowymi spostrzeżeniami. Jak upływający czas wpływa na biodegradowalne okrycia? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu. 

BIOwełna ściółkująca

Po kilkudziesięciu dniach od poprzedniej wizyty Biowełna zachowała swoją strukturę – pierwotną miękkość i puszystość, stała się jednak jeszcze bardziej podatna na chwasty. Narastają one pod materiałem, a wyrywanie ich siłą sprawia, że w powstają w nim dziury. Te obserwacje potwierdzają wnioski z poprzedniej wizyty o tym, że to właśnie Biowełna jest materiałem, który najszybciej ulega rozkładowi. Aby nie naruszyć jej ciągłości i utrzymać optymalne warunki ściółkowania, można spróbować usunąć przerastające chwasty poprzez delikatne zmoczenie materiału wodą lub wyciąć je nożykiem.

BIOwełna po rozłożeniu 09.23
BIOwełna 1.03.24
BIOwełna 13.05.24

BIO Hemp Cover

W przypadku Bio Hemp Cover coraz bardziej widoczna jest zmiana struktury. Materiał jest sztywny, twardy, zbity i jeszcze mocniej wrasta w glebę. W niektórych miejscach widoczny jest jego delikatny rozkład. To właśnie tam po upływie 2,5 miesiąca od poprzedniej wizyty zanotowano większe przerastanie. Usunięcie chwastów może wymagać zmoczenia materiału, gdyż są dość mocno zakorzenione. Wykazano, że pod materiałem utrzymywana jest odpowiednia temperatura (jest dosyć zimno, materiał nie podgrzewa roślin) oraz duża wilgoć. 

BIO Hemp Cover po rozłożeniu 09.23
BIO Hemp Cover 1.03.24
BIO Hemp Cover 13.05.24

BIOwłóknina

Po upływie kolejnych tygodni nie zanotowano żadnych znaczących różnic w wyglądzie czy strukturze BIOwłókniny. Nadal pozostaje ona twarda i zbita. Sporo zadziało się jednak pod okryciem. Po delikatnym podniesieniu włókniny okazało się, że rosną pod nim chwasty. Oznacza to, że BIOwłóknina przepuszcza dość sporo światła. 

BIOwłóknina po rozłożeniu 09.23
BIOwłóknina 1.03.24
BIOwłóknina 13.05.24

Wygląd i struktura foli biodegradowalnej nie uległy zmianie. 

W przypadku drewnianych szpilek zanotowano nieznaczną różnicę w wyglądzie – drewno wchłonęło wilgoć i uległo niewielkim odkształceniom. Nie wpływa to jednak na ich funkcje, wciąż dobrze ją spełniają, mocno utrzymując materiał.

Aby dokładnie monitorować postępy i interakcje pomiędzy produktami z serii BIO, a otoczeniem planujemy przeprowadzić w gospodarstwie “Jagodowe Marzenie” jeszcze kilka wizyt. Podsumowanie doświadczenia nastąpi wraz ze zbiorami, pod koniec sezonu. Na tym jednak nie koniec, będziemy bowiem obserwować, jak rozłożone materiały zachowywać się będą na przestrzeni kilku kolejnych sezonów.  

Oczekujemy, że nasze obserwacje przyczynią się do lepszego zrozumienia procesów biodegradacji w środowisku i zainspirują nas do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów z serii BIO. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, a także mediów społecznościowych, na których będziemy publikować dalsze aktualizacje i wnioski płynące z tego doświadczenia. 

Produkty Powiązane

Biowełna ściółkujaca 100% organiczna 0,8/5m
dowiedz się więcej
Folia Biodegradowalna i kompostowalna w glebi...
dowiedz się więcej
BIO Hemp Cover 100% organiczna 0,8/5m
dowiedz się więcej
Biowłóknina ściółkująca 100% organiczna 0,8/50m
dowiedz się więcej
Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Ściółkowanie warzyw produktami z serii BIO

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca dużą uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. Firma Agrimpex odpowiada na rosnące… View Article

Czytaj więcej
Produkty Agrimpex w Ogrodach Hortulus

Agrimpex oferuje okrycia odpowiednie zarówno dla dużych upraw, jak i małych przydomowych ogródków. W swojej ofercie posiadamy również produkty, które… View Article

Czytaj więcej
Biowełna w warzywniku – ekologiczny sposób na chwasty

Produkty z serii BIO omówiliśmy już szczegółowo w artykule inaugurującym doświadczenie w gospodarstwie „Jagodowe Marzenie”. Stanowi ono doskonałą okazję do… View Article

Czytaj więcej