W ostatnich latach Agrowłóknina ściółkująca zyskała ogromną popularność zarówno wśród profesjonalnych rolników, jak i hobbystów zajmujących się uprawą roślin w ogrodzie. Nie ma w tym nic dziwnego, wykonany z polipropylenu materiał oferuje bowiem szereg korzyści. Jak ma to jednak miejsce w przypadku każdego produktu, również Agrowłóknina spotkała się swego czasu z krytyką. Pojawiały się głosy, że może ograniczać dostęp powietrza do gleby, znacznie ją wysuszać, a także negatywnie wpływać na środowisko. Praktyczne doświadczenia rolników i ogrodników pokazują jednak, że nie jest to prawda. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące Agrowłókniny i pokażemy, jak skutecznie wspiera ona ogrodnictwo i rolnictwo.
Agrowłóknina ściółkująca - praktyczne rozwiązanie dla zdrowia roślin
Zacznijmy od podstaw, czyli krótkiego przypomnienia, czym właściwie jest Agrowłóknina. To specjalny materiał wykonany z polipropylenu, który znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie i sadownictwie. Posiada różne grubości oraz kolory, bez problemu można więc przystosować ją do rozmaitych potrzeb uprawowych.
Korzyści i zalety stosowania Agrowłókniny w rolnictwie i sadownictwie
Zastosowanie Agrowłókniny zarówno w przypadku większych upraw, jak i w ogrodach, przynosi szereg korzyści. Dzięki swoim właściwościom produkt zapewnia wsparcie dla roślin na wielu poziomach od ochrony przed chwastami po poprawę warunków wzrostu. Przyjrzyjmy się bliżej głównym zaletom Agrowłókniny.
✔ Ochrona przed chwastami
Agrowłóknina to fizyczna bariera pomiędzy glebą a powierzchnią, blokująca dostęp światła słonecznego niezbędnego do procesu fotosyntezy. Produkt uniemożliwia więc rozwój nowych chwastów, a dzięki swojej grubości skutecznie powstrzymuje wzrost tych, których zalążki mogły pozostać w ziemi przed jej zastosowaniem. Dzięki temu rośliny pozbawione są konkurencji i mają bezproblemowy dostęp do wody i składników odżywczych. Zastosowanie Agrowłókniny znacznie oszczędza czas i wysiłek ogrodników i rolników.
✔ Ograniczenie dostępu do roślin owadom, ślimakom, ptakom
Agrowłóknina chroni przed szkodnikami na kilka sposobów. Tworzy fizyczną barierę, która utrudnia dostęp owadom, ślimakom i ptakom do korzeni roślin. Ogranicza także bezpośredni kontakt szkodników z glebą, co zmniejsza ich zdolność do składania jaj i rozmnażania się. Dzięki tym właściwościom Agrowłóknina pomaga w ochronie roślin przed szkodnikami, wspierając zdrowy rozwój upraw.
✔ Ochrona roślin zimą – przed mrozem i wiatrem
Agrowłóknina ściółkująca chroni rośliny zimą poprzez tworzenie warstwy izolacyjnej na powierzchni gleby. Działa jak bariera, która pomaga zatrzymać ciepło w glebie, zabezpieczając korzenie przed nagłymi spadkami temperatury. Materiał chroni glebę przed erozją spowodowaną wiatrem, zapobiegając jej przemieszczaniu się.
✔ Doskonała przepuszczalność wody, powietrza i składników odżywczych
Wśród zarzutów, jakie można przeczytać o Agrowłókninie, jest to, że poprzez swoją strukturę oraz grubość negatywnie wpływa na glebę (wysusza ją i sprawia, że jest coraz bardziej zubożała). Nie jest to jednak prawda. Agrowłóknina Agrimpex została zaprojektowana tak, by zapewnić optymalne warunki dla roślin właśnie poprzez doskonałą przepuszczalność wody i składników odżywczych. Mikropory w strukturze Agrowłókniny pozwalają wodzie przenikać do gleby, gwarantując optymalne nawodnienie roślin. Składniki odżywcze bez problemu przedostają się do roślin.
✔ Zapewnienie optymalnej wilgotności
Jak już zostało wyżej wspomniane, Agrowłóknina doskonale przepuszcza wodę. Jednocześnie spowalnia tempo jej parowania, pozytywnie wpływając na wilgotność gleby. Dzięki temu, że woda dłużej pozostaje w glebie, rzadziej występuje potrzeba podlewania podłoża. Co więcej, hamując wzrost chwastów, Agrowłóknina eliminuje konkurencję o zasoby (w tym wodę), zapewniając uprawianym roślinom więcej wilgoci. Materiał tworzy stabilne środowisko wodne wokół roślin, co jest szczególnie korzystne w upalne dni lub podczas okresów suszy.
Agrowłóknina ściółkująca - sprzymierzeniec roślin
Powyższe informacje jasno pokazują, że Agrowłóknina nie szkodzi roślinom i nie sprawia, że gleba nie oddycha. Wręcz przeciwnie, zapewnia optymalne warunki wzrostu poprzez utrzymanie wilgotności podłoża, eliminację konkurencji ze strony chwastów i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Czy to wystarczy, by przekonać sceptyków i osoby negatywnie nastawione do Agrowłókniny, że warto ją stosować?? Nie do końca. Wśród przeciwników wciąż słychać bowiem głosy, że materiały ściółkujące powodują deformację korzeni, a polipropylen, z którego są wykonane, stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.
Korzenie roślin na powierzchni – zjawisko, które nie musi martwić
Czy prawdą jest, że korzenie roślin wyściółkowanych Agrowłókniną rozrastają się na powierzchni gleby, tuż pod materiałem? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Czy takie zjawisko jest jednak szkodliwe dla roślin? Absolutnie nie! Korzenie roślin, których nie ściółkuje się Agrowłókniną, rosną w głąb ziemi, bo właśnie tam znajdują najlepsze warunki do rozwoju. Po wyściółkowaniu podłoża Agrowłókniną optymalne warunki powstają jednak tuż pod jej powierzchnią. Korzenie roślin rozrastają się więc głównie na boki. Dodatkowo porównanie przeprowadzone na borówce wykazały, że system korzeniowy roślin rosnących pod Agrowłókniną jest znacznie gęstszy i bardziej rozwinięty, niż u roślin rosnących na nieściółkowanym podłożu. Dowodzi to więc, że warunki do pobierania wody oraz składników odżywczych są korzystniejsze tuż pod Agrowłókniną, niż w głębszych warstwach gleby.
Agrowłóknina to materiał, który może przykrywać glebę przez długi czas. Zakłada się go wówczas, gdy rośliny znajdują się w początkowej fazie rozwoju i ciężko byłoby im wygrać konkurencję o zasoby z pojawiającymi się wokoło chwastami. Wraz z ich wzrostem i rozwojem systemu korzeniowego stają się jednak coraz mocniejsze. Jeśli więc po około 3, 4 latach korzenie zaczną wyrastać poza obręb Agrowłókniny, można ściągnąć ją i przysypać podłoże naturalną ściółką np. korą.
Materiały ściółkujące z serii BIO – zadbaj o środowisko z Agrimpex
Wśród osób, dla których priorytetem jest troska o środowisko, pojawia się opinia, że Agrowłóknina do śćiółkowania jest produktem nieekologicznym, mocno szkodzącym otaczającej nas przyrodzie. Rzeczywiście jako materiał syntetyczny, utrzymujący się na podłożu przez długi czas, może być tak postrzegany. Warto jednak zauważyć, że jej zastosowanie przynosi również korzyści ekologiczne, takie jak redukcja użycia chemikaliów do zwalczania chwastów i mniejsze zużycie wody poprzez zmniejszenie jej parowania.
Osób szczególnie dbających o ekologię to jednak nie przekonuje. Uważają oni, że doskonałym zamiennikiem Agrowłókniny będą… zużyte wcześniej kartony. Nie możemy się z tym zgodzić. Nierzadko kartony pokryte są farbami oraz klejone klejami, które z ochroną środowiska nie mają nic wspólnego. Zalecamy więc rezygnację z tego pomysłu i zainteresowanie się serią biodegradowalnych produktów do ściółkowania Agrimpex, które wspierają zrównoważone praktyki uprawowe.
W skład serii BIO wchodzą:
Jako uzupełnienie serii wprowadzone zostały drewniane szpilki, które doskonale nadają się do mocowania ekologicznych materiałów.
Na większych powierzchniach doskonale sprawdzi się folia biodegradowalna z serii PROFI.
Materiały biodegradowalne powstrzymują rozwój chwastów, wspomagają system korzeniowy roślin i zapobiegają utracie wody i ciepła z gleby. W przeciwieństwie do tradycyjnej Agrowłókniny ulegają jednak rozkładowi w sposób neutralny, a nawet z korzyścią dla środowiska np. folia po zmieszaniu z ziemią, ulega biodegradacji, w efekcie czego powstaje kompost, dwutlenek węgla i woda.
Podsumowując, Agrowłóknina to efektywny materiał, ceniony zarówno przez profesjonalnych rolników, jak i amatorów ogrodnictwa. Oferuje ona liczne korzyści, takie jak ochrona przed chwastami i szkodnikami oraz wsparcie dla zdrowego wzrostu i rozwoju roślin. Choć Agrowłóknina wykonana jest z materiałów syntetycznych, może wspierać ochronę środowiska, pomagając zredukować użycie chemicznych środków chwastobójczych oraz oszczędzać wodę. Dla osób poszukujących bardziej ekologicznych rozwiązań dostępna jest seria produktów BIO, które łączą skuteczność z dbałością o środowisko.
Produkty Powiązane