Agrimpex z ogrodem na TY Ogród rdzą malowany

Ogród rdzą malowany

to drugi ogród na trasie czwartego sezonu projektu „Busem przez polskie ogrody”, odwiedzony w lutym, a zatem w okresie zimowym. Mimo to Ogród rdzą malowany zachwyca swoją formą, gęstymi nasadzeniami, głównie iglastymi, w które dyskretnie wkomponowane są metalowe, postarzane ozdoby.

Warto zdecydowanie podkreślić, że naprawdę jest niewiele ogrodów, które potrafią być atrakcyjne przez cały rok, także w okresie bezlistnym. A ten właśnie taki jest, stąd z góry wzbudza uznanie i zasługuje na pokazanie. Jak wspomniałem jest to głównie zasługa roślin iglastych, ale również przemyślanych aranżacji, stopniowania i umiejętnego doboru gatunków. Pomiędzy iglaki dyskretnie wkomponowane są gatunki liściaste, które zimą schodzą na drugi plan. Zrobione jest to jednak na tyle umiejętnie, że ogród nie pustoszeje, a wręcz przeciwnie, dostaje dodatkowego uroku. Chociażby za sprawą czerwonych pędów dereni, czy zasuszonych, nieściętych na zimę hortensji i traw.

 Jednak to, co zachwyca najbardziej, albo przynajmniej w takim samym stopniu, to metalowe, postarzane i pordzewiane ozdoby, które Właścicielka ogrodu wykonuje własnoręcznie, ciężką i mozolną pracą. Zmusiła ją do tego życiowa sytuacja, stąd zasługuje na wielkie uznanie, że nie poddała się, ale wzięła sprawy w swoje ręce i po prostu działa. Każdą rzecz samodzielnie projektuje, następnie specjalnym sprzętem wycina, spawa, później pordzewia i konserwuje tak, aby przez lata zdobiła ogrody.

Co zachwyca w ogrodzie rdzą malowanym

W ogrodzie zachwyca wiele elementów, chociażby kamienna ścieżka, obsadzona karmnikiem ościstym i macierzanką ‘red carpet’. Swoją drogą ciekawa i oryginalna metoda na zadarnienie nawierzchni i co ważne, w sposób odporny na deptanie. Imponują również porozmieszczane po ogrodzie gnejsowe głazy, które umiejętnie wkomponowane wystają spośród roślin niczym górskie szczyty.

 Ten ogród to również idealny przykład na to, że wcale nie potrzeba dziesiątek lat, aby stworzyć fajny i dojrzały ogród. To miejsce powstało w 2012 roku, a zatem niespełna dziesięć lat temu. Jak więc widać wystarczy to aby stworzyć wyjątkową przestrzeń i zmienić krajobraz w coś wyjątkowego. Jest tylko jeden, a właściwie dwa warunki: trzeba wszystko odpowiednio przemyśleć i wykonać, stosując odpowiednie gatunki roślin. A ponadto całość umiejętnie ozdobić, choćby z użyciem kamiennych głazów czy takich oryginalnych, rdzewionych dekoracji.

Agrowłókniny polecane do ogrodu rdzą malowanego

Aby zabezpieczyć swoje rośliny oraz ograniczyć ilość pojawiających się chwastów wokół Twoich roślin, polecamy użycie Agrowłókniny ściółkującej z technologią Agro Marina. Zabezpieczy Twój ogród przed pojawianiem się chwastów, co przełoży się na zmniejszenie ilości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dodatkowo, ochroni przed nadmiernym parowaniem gleby i posłuży jako izolacja pod materiał ściółkujący np. korę. Musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie krzewy lubią zimę. Niektóre będą potrzebowały dodatkowej ochrony przed niższymi temperaturami. Do tego celu polecamy Agrowłókninę osłaniającą wiosenną, która osłoni Twoje krzewy przed zimnem, wiatrem, insektami czy palącym słońcem.

Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa

Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa Specjaliści w uprawie borówki już 1 i 2 marca 2022 r…. View Article

Czytaj więcej
Ogród ze starym niebieskim domem

Ogród ze starym niebieskim domem, to wyjątkowy ogród w Górach Opawskich, tuż przy granicy z Czechami, który powitał „busa” w… View Article

Czytaj więcej
Ogród z plażą

Ogród często jest odzwierciedleniem zainteresowań właściciela. Jeśli jeszcze jest tworzony z pasją, to od razu zauważa się dopracowanie każdego detalu…. View Article

Czytaj więcej