Agrimpex Profi Wykorzystanie Agrowłókniny Pegas agro w uprawie truskawki

Wykorzystanie Agrowłókniny Pegas agro w uprawie truskawki

Truskawka należy do grupy roślin jagodowych. Znana w Europie od XVIII wieku. Wśród krajów produkujących truskawki do liderów należą USA, Turcja i Hiszpania. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Owoc truskawki jest bardzo ceniony nie tylko za swój smak i aromat, ale również wysoką wartość odżywczą i dietetyczną. Jedna szklanka (144 g) truskawek stanowi około 45 kilokalorii i zawiera witaminę C oraz flawonoidy (przeciwutleniacze). Wśród plantatorów truskawki coraz powszechniejsze staje się ściółkowanie i okrywanie plantacji AGROWŁÓKNINĄ Pegas Agro.

Agrowłóknina Pegas agro®

AGROWŁÓKNINA to materiał wyprodukowany z granulatu polipropylenowego w technologii typu spunbond. Jednym z elementów odróżniającym je od innych włóknin jest technologia produkcji oraz dodatek UV.  AGROWŁÓKNINA Pegas Agro produkowana jest na maszynach z prędkością około 50–70 mb na minutę (wolniej i dokładniej), co wzmacnia jej wytrzymałość (grubsze i bardziej elastyczne włókna), a odpowiednia zawartość stabilizatora na promienie ultrafioletowe chroni ją przed degradacją przez promienie słoneczne.

AGROWŁÓKNINY dzielą się na dwie grupy – Osłaniające – białe oraz Ściółkujące/przeciw chwastom – czarne. Wyznacznikiem grubości AGROWŁÓKNIN jest ich gramatura czyli waga 1m2. Wśród kategorii Osłaniających wyróżnia się AGROWŁÓKNINY wiosenne – 17g/m2 i 19g/m2, jesienno-zimowe – 23g/m2 oraz zimowe – 50g/m2. Do AGROWŁÓKNIN ściółkujących/przeciw chwastom należą materiały o gramaturze 50g/m2 w kolorze czarnym.

AGROWŁÓKNINY o gramaturze 17,19,23g/m2 występują standardowo w szerokościach od 1,6m do 15,80m, od szerokości 4,25m są klejone i posiadają wzmocniony brzeg po obu stronach materiału. Jest to 35cm dodatkowej warstwy włókniny przydatnej przy obsypywaniu brzegów ziemią. Porowata struktura AGROWŁÓKNIN umożliwia swobodny przepływ wody, powietrza i światła, a niewielki ciężar zapewnia swobodny wzrost roślin. AGROWŁÓKNINY zimowe o gramaturze 50g/m2 występują w szerokościach maksymalnie 3,2m podobnie jak AGROWŁÓKNINY ściółkujące/przeciw chwastom

TECHNOLOGIA UPRAWY TRUSKAWKI Z  WYKORZYSTANIEM AGROWŁÓKNINY PEGAS AGRO W UPRAWIE

Wybór stanowiska

Do uprawy truskawki najlepiej nadają się gleby żyzne, przewiewne, zasobne w próchnicę, wolne od chwastów i szkodników glebowych. Nie powinno zakładać się plantacji na glebach ciężkich, szybko zaskorupiających się i podmokłych, ponieważ na takich truskawki owocują dużo słabiej. Przy uprawie odmian wczesnych plantacje powinny być zakładane na glebie lekkiej, szybko obsychającej po zimie, pozytywnie wpływa też dobre nasłonecznienie w okresie wegetacji i w czasie dojrzewania owoców. Truskawka wymaga gleb lekko kwaśnych, optymalne PH wynosi od 5,0 do 6,0.

Płodozmian

Prawidłowe wykorzystanie Agrowłókniny Pegas agro w uprawie truskawki polega też na przygotowaniu pola przed założeniem plantacji ma duże znaczenie dla uzyskania dobrego wzrostu, rozwoju roślin jak również obfitego plonu i dobrych jakościowo owoców. Pierwszą sprawą, na którą powinno zwrócić się uwagę jest właściwy przedplon. Dobrymi przedplonami na truskawki są rośliny zbożowe (zwłaszcza pszenica), rzepak ozimy, gorczyca a także niektóre rośliny motylkowate na przykład bobik czy wyka. Również niektóre warzywa takie jak kalafior, kapusta, groch mogą posłużyć jako przedplon. Nie powinno zakładać się plantacji truskawki po takich roślinach jak malina, ziemniak czy pomidor. Nie wskazana jest uprawa truskawek po truskawkach, ponieważ na takim stanowisku może wystąpić tzw. zmęczenie gleby

Dobór sadzonek

Wybór sadzonek w dużej mierze wpływa na opłacalność produkcji. Przy zakupie materiału trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zdrowotność i jakość. Na rynku dostępne są sadzonki FRIGO, zielone, in vitro i doniczkowane. Najwięcej plantacji zakłada się z sadzonek frigo, które kopie się późną jesienią, a następie przechowuje do następnego roku w temperaturze około 2°C. Optymalnym terminem sadzenia jest kwiecień/maj. Rośliny wysadzone w glebę, o umiarkowanej wilgotności przyjmują się praktycznie w 100% i szybko rosną, jak również mają dostateczny okres czasu na dobre ukorzenienie się i wzmocnienie na nadchodzące trudne warunki zimowe.

Ściółkowanie Pegas agro® przeciw chwastom

Najbardziej ekonomiczny i opłacalny jest system uprawy truskawki rzędowo-pasowy z wykorzystaniem AGROWŁÓKNINY ściółkującej przeciw chwastom.

Okrywanie truskawek włókniną odbywa się za pomocą specjalnej maszyny która formuje wał, rozwija linię kroplującą i nacina otwory (fot. 1.). W tej technologii uprawy zaleca się stosowanie szerokości AGROWŁÓKNINY 1,2 m, na której sadzimy dwa rzędy truskawki (rys. 1.), rozstaw roślin uzależniony jest od siły wzrostu odmiany, a odległości między pasami dostosowujemy do maszyn rolniczych, minimum 80 cm. Taka odległość ułatwia zbiór i transport owoców. W tym systemie i rozstawie roślin, na 1 hektar plantacji obsadza się około 33 000 sztuk. Niewskazane jest większe zagęszczanie plantacji, ze względu na wzrost zagrożenia chorobami, z powodu słabszego przewietrzania plantacji.

Przy mniejszej obsadzie 1 hektara można też dokładniej wykonać zabiegi agrotechniczne. Duże zagęszczenie roślin może powodować drobnienie owoców. Chwasty wyrastające między pasami można eliminować na kilka sposobów: niszczyć herbicydem, kosić kosiarką lub w celu uniknięcia zachwaszczenia powierzchnię pomiędzy zagonami, można wyściółkować słomą (fot. 2). Po zbiorach na większości plantacji wykonuje się koszenie starych liści. W przypadku uprawy na zagonach można ten zabieg przeprowadzić za pomocą kosiarek zawieszonych na belce ciągnika.

 

Zalety ściółkowania plantacji truskawki AGROWŁÓKNINĄ Pegas agro® przeciw chwastom

Dzięki ściółkowaniu plantacji AGROWŁÓKNINĄ Pegas Agro, zapobiegamy zachwaszczeniu wokół roślin. Dużą zaletą ściółkowania jest również utrzymanie optymalnej wilgotności wokół sytemu korzeniowego. Dobrze rozwinięty system korzeniowy pozwala roślinom lepiej przetrwać zimę i wpływa na wzrost części naziemnej rośliny. Dzięki porowatej strukturze AGROWŁÓKNINA Pegas Agro przepuszcza wodę opadową i powietrze, część wody odparuje z gleby, ale duża część zostaje zatrzymana przez osłonę.

Przy równomiernym rozkładzie opadów atmosferycznych, plantacje zakładane wiosną z sadzonek frigo, które owocują w następnym roku nie ma potrzeby dowadniać do przyszłego sezonu. Zaleca się jednak zakładanie sytemu nawodnienia w tej technologii uprawy, ze względu na fertygację (nawożenie) i możliwość wystąpienia suszy w czasie owocowania. Przy wykorzystaniu innych materiałów do ściółkowania np. foli, istnieje ryzyko przegrzania systemu korzeniowego podczas wysokich temperatur. Przy zastosowaniu AGROWŁÓKNINY nie ma tego zagrożenia, zachowane są prawidłowe stosunki wodno-powietrzne. Również na plantacjach ściółkowanych AGROWŁÓKNINĄ nie dochodzi do odparzeń owoców, ponieważ woda parująca z gleby chłodzi je (fot. 3).

Przy wykorzystaniu słomy do ściółkowania roślin, istnieje ryzyko przeniesienia nasion chwastów na plantację, przy zwiększonej wilgotności wzrasta zagrożenie porażeniem chorobami grzybowymi. Łatwo dostępne źródło energii jakim jest słoma (z wysokim stosunkiem węgla do azotu) stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych. Drobnoustroje do swojego rozwoju potrzebują azotu, który pobierają nie tylko z glebowej substancji organicznej, ale także z nawozów azotowych, które były zastosowane wcześniej. Mechanizm ten może doprowadzać do okresowego spadku dostępności azotu dla roślin, a co za tym idzie również spadku plonu.

Ściółkowanie plantacji AGROWŁÓKNINĄ poprawia warunki fitosanitarne wokół roślin – zbierane owoce są czyste, niezapiaszczone. Kolor czarny AGROWŁÓKNINY Pegas Agro ściąga promienie słoneczne, co wpływa na przyśpieszenie owocowania i nagrzewanie wierzchniej warstwy gleby. Cieplejsza gleba stymuluje lepsze pobieranie składników pokarmowych (fot. 4).

Sadzenie sadzonek

Sadzenie na wyściółkowanych zagonach (sadzonki frigo i zielone) wykonujemy ręcznie za pomocą widełek (fot. 5), lub łopatek. Przed posadzeniem wskazane jest zaprawianie sadzonek, wrażliwych na choroby systemu korzeniowego, (moczy się je w roztworze chemicznym) w celu zwiększenia ich odporności. Wzrost i przyjęcie się roślin po posadzeniu w dużym stopniu zależy od dokładności sadzenia. Podczas sadzenia należy pamiętać o umieszczeniu sadzonek na odpowiedniej głębokości i właściwym obciśnięciu gleby wokół roślin tak, aby zakryła korzenie. Nieprawidłowe posadzenie może spowodować słaby wzrost i wypadanie roślin.

Zalety okrywania plantacji AGROWŁÓKNINĄ na zimę

W przypadku uprawy truskawki zaleca się osłanianie jesienno-zimowe AGROWŁÓKNINĄ Pegas Agro o gramaturze 23g/m2. (fot. 6). Plantacje zakładane późno, można okrywać tuż po posadzeniu. Dzięki okrywie utrzyma się lepszą wilgotność gleby i optymalne warunki cieplne, które wydłużą okres ukorzeniania się młodych sadzonek. Natomiast plantacje zakładane na wiosnę zaleca się okrywać po wystąpieniu pierwszych przymrozków, gdy temp. spada przy gruncie (około – 5°C), może to być listopad, a nawet grudzień. W okresie zimy niskie ujemne temperatury, mroźny wiatr i brak okrywy śnieżnej mogą spowodować poważne uszkodzenia mrozowe na plantacjach nieosłanianych. Uszkodzeniom ulegają naziemne części roślin, zwłaszcza wierzchołki koron i ukryte tam pąki kwiatowe, jak również korzenie.

Uszkodzenia mrozowe

Uszkodzenia mrozowe powodują słabsze plonowanie, owoce są gorszej jakości, w rezultacie mogą doprowadzić do zamierania roślin. Dzięki porowatej strukturze AGROWŁÓKNINY i dobrej wymianie powietrza, gdy w okresie zimy przychodzą długie odwilże, nie ma zagrożenia zagniwania roślin i rozwijania się grzybów pasożytniczych. Takie ryzyko istnieje w przypadku okrywania plantacji słomą. Okrywę na roślinach pozostawiamy do majowych przymrozków (okres kwitnienia). W okresie tym kwiatostany narażone są na uszkodzenia przez niewielkie spadki temperatury poniżej zera (-1,8°C, fot. 7).

Dzięki temu, że agrowłóknina wczesną wiosną niweluje dobowe wahania temp. pomiędzy dniem i nocą, stwarza roślinom optymalny mikroklimat do ich wzrostu. Plantacje okrywane zaczynają owocować kilkanaście dni wcześniej, zbiory są równomierne, więcej truskawek dojrzewa na początku owocowania (fot. 8). Bardzo dobra wymiana powietrza jaką zapewnia agrowłóknina Pegas Agro, oraz biały kolor, który odbija promienie słoneczne, nie powodują uszkodzeń termicznych zielonych części roślin w przypadku wystąpienia wysokich temperatur w okresie wiosennym.

Truskawki można okrywać wczesną wiosną w celu uzyskania przyśpieszenia owocowania i ochrony kwiatostanów przed przymrozkami. Do wiosennego okrywania stosuje się agrowłókninę Pegas Agro o gramaturze 19g/m2.

Jednak w ostatnich latach coraz więcej producentów decyduje się na okrywanie jesienno-zimowe swoich plantacji, ponieważ występują okresy zimy gdzie temperatury spadają dość nisko poniżej zera, a niewielka okrywa śnieżna, bądź jej brak doprowadzają do bardzo dużych uszkodzeń mrozowych roślin.

Mocowanie AGROWŁÓKNINY osłaniającej Pegas agro w uprawie Truskawki

AGROWŁÓKNINA musi być założona luźno, nie można jej zbyt mocno naciągać, ponieważ może to hamować wzrost roślin, szczególnie w okresie wegetacji. Można ją mocować obsypując brzegi ziemią bądź obkładając workami z piaskiem. Drugi sposób mocowania jest wygodniejszy i bardziej praktyczny. Gdy zachodzi potrzeba wykonania zabiegów agrotechnicznych, łatwo można odkryć plantację, a następnie przykryć. Waga worków powinna wynosić nie mniej niż 5kg, a odległości między nimi nie powinny przekraczać 1,5m (fot. 9). W przypadku przykrycia plantacji na zimę agrowłókniną o szerokości powyżej 6,35m, dobrze jest punktowo położyć worki na okrywie. Zapobiegnie to uszkodzeniom mechanicznym, spowodowanym przez porywiste wiatry.

Efekt słabszych rzędów brzegowych

Bardziej ekonomiczne jest stosowanie szerokich AGROWŁÓKNIN np. 12,65m. Przykrycie większych powierzchni, stwarza roślinom lepszy mikroklimat dla wzrostu i rozwoju. Występuje również znacznie mniejszy efekt działania wiatru i niskich temperatur na rzędy brzegowe, których jest znacznie mniej przy wykorzystaniu szerokich pasów AGROWŁÓKNINY. Rzędy brzegowe występują w miejscu mocowania AGROWŁÓKNINY do podłoża. Rośliny w tym obszarze są bardziej przygniatane, przez co mają utrudniony wzrost. Mniejsza ilość rzędów brzegowych prowadzi do ograniczenia strat w ilości i jakości plonu.

WNIOSKI Z  WYKORZYSTANIA AGROWŁÓKNINY PEGAS AGRO W UPRAWIE TRUSKAWKI

Ściółkując plantacje truskawki Pegas Agro czarną i jednocześnie okrywając Pegas Agro jesienno-zimową zyskujemy:

  • Zabezpieczenie roślin na zimę przed wymarzaniem i działaniem zimnych, wysuszających wiatrów.
  • Maksymalne przyśpieszenie dojrzewania owoców (2-3 tygodnie w zależności od przebiegu warunków atmosferycznych).
  • Większy plon wczesny i handlowy (z 1m²).
  • Zmniejszenie kosztów wody użytej do nawadniania.
  • Zabezpieczenie w okresie od wczesnej wiosny do końca maja przed niekorzystnymi spadkami temperatur (między dniem, a nocą).
  • Równomierny rozkład zbiorów.
  • Zmniejszenie kosztów robocizny i pracy maszyn w całym okresie uprawy truskawek.
  • Lepszą jakość owoców.

 

Poznaj Agrowłókninę czarną Pegas Agro do ściółkowania

Dowiedz się więcej o Agrowłókninie białej Pegas Agro jesienno-zimową o gramaturze 23g/m2

Poznaj Agrowłókninę białą Pegas Agro wiosenną o gramaturze 19g/m2

KUP AGROWŁÓKNINĘ OD POLSKIEGO PRODUCENTA AGRIMPEX

 

Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa

Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa Specjaliści w uprawie borówki już 1 i 2 marca 2022 r…. View Article

Czytaj więcej
Ogród ze starym niebieskim domem

Ogród ze starym niebieskim domem, to wyjątkowy ogród w Górach Opawskich, tuż przy granicy z Czechami, który powitał „busa” w… View Article

Czytaj więcej
Ogród z plażą

Ogród często jest odzwierciedleniem zainteresowań właściciela. Jeśli jeszcze jest tworzony z pasją, to od razu zauważa się dopracowanie każdego detalu…. View Article

Czytaj więcej
Tomek radzi
Zobacz inne porady Czy usuwać darń przed przykryciem

Witam, kupiłem agrowłókninę i teraz takie pytanie czy ja mam przekopać trawę czy zerwać darń?

Jak najbardziej trzeba usunąć darń…

Społeczność Agrimpex

Zainspiruj się na naszym instagramie!

Zapisz sie do newslettera
i odbierz prezent!

    captcha