Agrimpex

Jaki produkt wybrać do ściółkowania roślin?

Ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie gleby wokół roślin. Zabieg ten ma wiele zalet, zarówno dla roślin, jak i dla właścicieli plantacji i ogrodów. Do ściółkowania możemy stosować tkaninę Agrola lub Agrowłókninę.

Ściółkowanie niweluje rozwój chwastów i zmniejsza parowanie wody. Jest to szczególnie ważne podczas suszy oraz na glebach piaszczystych. W przypadku dużych opadów deszczu, ściółka chroni ziemię przed wymywaniem.

Firma Agrimpex oferuje szeroką gamę produktów ściółkujących: wśród nich znajdziemy Agrowłókniny ściółkujące,  Tkaniny Agrola oraz Folie ściółkujące.

Do ściółkowania można wykorzystać materiały naturalne lub syntetyczne. Materiały naturalne to np. kora sosnowa, słoma, igliwie, torf, żwir. Materiały syntetyczne są popularnie stosowane i polecane przez specjalistów ogrodnictwa, sadownictwa czy leśnictwa. Mogą to być na przykład tkaniny Agrola zwane czasem Agrotkaninami.

Co to jest Agrowłóknina?

Jest to materiał wykonany z czystego polipropylenu w technologii typu spunbond. Najbardziej optymalną grubością do ściółkowania jest produkt o gramaturze 50 g/m2. Jednym z elementów odróżniających go od innych tego typu materiałów jest technologia produkcji oraz dodatek UV.

Produkty Agrimpex szyte są na nowoczesnej, dedykowanej maszynie, dzięki temu włókna są wytrzymalsze, grubsze i bardziej elastyczne.

Odpowiednia zawartość stabilizatora UV chroni ją przed degradacją przez promienie słoneczne. Ściółkując Agrowłókniną Agrimpex zapobiegamy zachwaszczeniu plantacji. Kolor czarny przyciąga promienie słoneczne, dzięki temu następuje szybsze nagrzewanie się wierzchniej warstwy gleby, co wpływa na przyśpieszenie owocowania. Cieplejsza gleba stymuluje również lepsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny.

Dużą zaletą ściółkowania jest utrzymanie optymalnej wilgotności wokół systemu korzeniowego. Dobrze rozwinięty system korzeniowy pozwala roślinom lepiej pobierać składniki pokarmowe co wpływa na wzrost części naziemnej rośliny. Dzięki porowatej strukturze, materiał przepuszcza powietrze i wodę opadową, ograniczając dodatkowo jej odparowanie z gleby.

Zaleca się jednak zakładanie systemu nawodnienia w tej technologii uprawy, ze względu na fertygację (nawożenie) i możliwość wystąpienia długotrwałych suszy w czasie owocowania.

Przepuszczalność materiału zmniejsza ryzyko przegrzania systemu korzeniowego podczas wysokich temperatur dzięki zachowaniu prawidłowego stosunku wodno-powietrznego. Nie dochodzi również do odparzeń owoców mających bezpośredni kontakt ze ściółką. Ściółkowanie plantacji naszymi produktami poprawia również warunki fitosanitarne wokół roślina zbierane owoce są czyste i niezapiaszczone.

Warto też wspomnieć o Agrowłókninie z technologią Agro Marina™ która przepuszcza wodę od momentu położenia, użytkownik ma gwarancję że roślina będzie miała dostarczoną wodę zaraz po opadach deszczu czy też podlaniu.

Ultra wytrzymała Tkanina Agrola

Tkanina Agrola jest wykonana z czystego polipropylenu, z 2% stabilizatorem UV. Jeden m2 naszej tkaniny waży 100 g. Dzięki takiej gęstości i zwartemu splotowi jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Można po niej chodzić czy ustawiać pojemniki z roślinami bez uszczerbku na jakości.

Agrola jest szczególnie polecana pod uprawy wieloletnie, takie jak borówka amerykańska, jagoda kamczacka, aronia i inne. Posiada pomarańczową kontrastującą kratkę o wymiarach 25×25 cm, która ułatwia sadzenie oraz układanie roślin w pojemnikach. Stabilizowana na promienie UV, gęsto tkana, odporna na tarcie i rozciąganie, super mocna.

Tkaniny Agrola firmy Agrimpex występują w 6 odmianach kolorystycznych:

Tkaniny Agrola z technologia Dual-Agro, w porównaniu do innych tkanin, dzięki swojemu unikatowemu splotowi nawet 3 razy szybciej przepuszczają wodę, co pozytywnie wpływa na wzrost roślin.

Ściółkowanie – co lepiej się sprawdzi ?

Jeśli mówimy o ściółkowaniu, produkty takie jak agrowłókniny czy tkanina Agrola mają ze sobą wiele wspólnego. Te dwa materiały są produkowane z polipropylenu, ich głównym celem jest ochrona przed chwastami, a także przepuszczalność wody. Co w takim razie wybrać, co będzie optymalnie służyć naszym potrzebom?

Osobom, które chcą aby materiał do ściółkowania charakteryzował się duża wytrzymałością, polecamy Tkaninę Agrola, którą profesjonaliści określają jako materiał o wiele trwalszy. Jej zwarta i mocna struktura stanowi skuteczną barierę dla chwastów. Wybierając ją do przydomowych ogrodów, warzywniaków, szkółek, niewielkich skwerów i parkowych klombów trzeba pamiętać, że po przycięciu się strzępi, dlatego poleca się używać do nacinania nóż termiczny.

Do ściółkowania plantacji truskawek i innych owoców miękkich na większych powierzchniach, polecamy stosować produkty z linii Pegas Agro ściółkującą przeciw chwastom 50g. Zabezpieczone przed promieniami UV mogą być stosowane przez kilka sezonów, doskonale chronią przed chwastami oraz nadmiernym odparowywaniem wody glebowej.

Tkaninę Agrola biało – czarną polecamy do ściółkowania krzewów wieloletnich np.: borówki, jagody kamczackiej czy też maliny – jest wytrzymała, odporna na tarcie i rozciąganie, super mocna i w przeciwieństwie do innych agrotkanin 3 x szybciej przepuszcza wodę.

Dlatego produkt ułożony pod kamienie, korę lub żwir będzie utrzymywać warstwę ściółkująca na miejscu, przez swoją porowatą strukturę.

Jeśli do wyściółkowania planujesz użyć kamieni które mają ostre krawędzie np. gres, koniecznie wybierz Tkaninę Agrola dzięki temu unikniesz poprzecinania materiału ostrymi krawędziami.

Do ściółkowania płaskich powierzchni możesz zastosować jeden i drugi materiał w zależności jak długo chcesz aby wytrzymał.

Osoby które chcą aby materiał do ściółkowania charakteryzował się duża wytrzymałością, będą po nim chodzić – powinny wybrać tkaninę Agrola.

Tkaniny Agrola dwukolorowe z techniologią Dual-Agro

Stosując Tkaninę Agrola brązowo-czarną można stronę brązową wykorzystać pod korę lub kamień w podobnym odcieniu. Zużycie kory lub kamienia spada wówczas o połowę poprzez efekt uzupełniania się kolorów, a trwałość tkaniny pod przykryciem wzrasta dwukrotnie. Idealny produkt pod kompozycje skalne, żywopłoty, pod ściółkowanie krzewów wieloletnich.

W tkaninie Agrola w kolorze biało – czarnym, stronę białą można wykorzystać pod jasny kamień lub do ściółkowania upraw w tunelach foliowych i szklarniach. Stronę czarną wykorzystujemy przy ściółkowaniu borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, aroni, maliny itp.

Tkaniny Agrola są idealnym rozwiązaniem w przypadku ściółkowania skarp. Mogą również służyć do ściółkowania międzyrzędzi.

Jak widać nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który materiał sprawdzi się lepiej podczas ściółkowania. Zależy to m.in. od ukształtowania terenu, a także od rodzaju roślin, jakie chcesz uprawiać. Agrowłókninę i Tkaninę agrola znajdziesz u naszych dystrybutorów oraz w sklepie internetowym Agrimpex.

Produkty Powiązane

Agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastom
z technologią Agro Marina™
Agroagrafki
do mocowania Agrowłókniny
Agrowłóknina ściółkująca Dual-Agro
przeciw chwastom
Szpilki
do mocowania Agrowłókniny
Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Agrowłókniny ściółkujące – podobieństwa, różnice, zastosowanie

Agrowłókniny oraz inne osłony znajdujące się w ofercie Agrimpex różnią się między sobą nie tylko wyglądem czy strukturą materiału, ale… View Article

Czytaj więcej
Z natury do natury – ponowna obserwacja produktów z serii BIO w gospodarstwie Jagodowe Marzenie

W jednym z poprzednich artykułów informowaliśmy o rozpoczęciu doświadczenia z produktami z serii BIO w certyfikowanym gospodarstwie “Jagodowe Marzenie” zajmującym… View Article

Czytaj więcej
Agrimpex na targach GreenTech i Spoga+Gafa 2024!

Firma Agrimpex nieustannie dąży do rozwoju i doskonalenia oferowanych produktów tak, aby służyły zarówno uprawom, jak i środowisku. W osiągnięciu… View Article

Czytaj więcej
Społeczność Agrimpex

Zainspiruj się na naszym instagramie!

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.

Zapisz sie do newslettera
i odbierz prezent!

    captcha