Agrimpex Hobby Ściółkowanie – Co jest lepsze agrowłóknina czy agrotkanina?

Czy do ściółkowania lepsza jest agrotkanina czy agrowłóknina?

Ściółkowanie to nic innego jak przykrywanie gleby wokół roślin. Zabieg ten ma wiele zalet, zarówno dla roślin, jak i dla właścicieli plantacji i ogrodów. Do ściółkowania możemy stosować tkaninę Agrola lub Agrowłókninę.

Ściółkowanie niweluje rozwój chwastów i zmniejsza parowanie wody. Jest to szczególnie ważne podczas suszy oraz na glebach piaszczystych. W przypadku dużych opadów deszczu, ściółka chroni ziemię przed wymywaniem.

Firma Agrimpex oferuje szeroką gamę produktów ściółkujących: wśród nich znajdziemy Agrowłókniny ściółkujące,  Tkaniny Agrola oraz Folie ściółkujące.

Do ściółkowania można wykorzystać materiały naturalne lub syntetyczne. Materiały naturalne to np. kora sosnowa, słoma, igliwie, torf, żwir. Materiałami syntetycznymi, popularnie stosowanymi i polecanymi przez specjalistów ogrodnictwa, sadownictwa czy leśnictwa, są Agrowłókniny, Tkaniny Agrola zwane czasem Agrotkaninami.

Co to jest Agrowłóknina?

Agrowłóknina to materiał wykonany z czystego polipropylenu w technologii typu spunbond. Najbardziej optymalną grubością do ściółkowania jest Agrowłóknina w kolorze czarnym o gramaturze 50 g/m2. Jednym z elementów odróżniających je od innych Agrowłóknin jest technologia produkcji oraz dodatek UV.

Agrowłóknina Agrimpex produkowana jest na maszynie specjalnie dedykowanej do produkcji agrowłókniny, dzięki temu włókna są wytrzymalsze, grubsze i bardziej elastyczne.

Odpowiednia zawartość stabilizatora UV chroni ją przed degradacją przez promienie słoneczne. Ściółkując Agrowłókniną Agrimpex zapobiegamy zachwaszczeniu plantacji. Kolor czarny Agrowłókniny przyciąga promienie słoneczne, dzięki temu następuje szybsze nagrzewanie się wierzchniej warstwy gleby, co wpływa na przyśpieszenie owocowania. Cieplejsza gleba stymuluje również lepsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny.

Dużą zaletą ściółkowania jest utrzymanie optymalnej wilgotności wokół systemu korzeniowego. Dobrze rozwinięty system korzeniowy pozwala roślinom lepiej pobierać składniki pokarmowe co wpływa na wzrost części naziemnej rośliny. Dzięki porowatej strukturze, Agrowłóknina przepuszcza powietrze i wodę opadową, ograniczając dodatkowo jej odparowanie z gleby.

Zaleca się jednak zakładanie systemu nawodnienia w tej technologii uprawy, ze względu na fertygację (nawożenie) i możliwość wystąpienia długotrwałych suszy w czasie owocowania.

Przepuszczalność Agrowłókniny zmniejsza ryzyko przegrzania systemu korzeniowego podczas wysokich temperatur dzięki zachowaniu prawidłowego stosunku wodno-powietrznego. Nie dochodzi również do odparzeń owoców mających bezpośredni kontakt ze ściółką. Ściółkowanie plantacji Agrowłókniną poprawia również warunki fitosanitarne wokół roślina zbierane owoce są czyste i niezapiaszczone.

Warto też wspomnieć o Agrowłókninie z technologią Agro Marina™ która przepuszcza wodę od momentu położenia, użytkownik ma gwarancję że roślina będzie miała dostarczoną wodę zaraz po opadach deszczu czy też podlaniu.

Ultra wytrzymała Tkanina Agrola

Tkanina Agrola jest wykonana z czystego polipropylenu, z 2% stabilizatorem UV. Jeden m2 naszej tkaniny waży 100 g. Dzięki takiej gęstości i zwartemu splotowi jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Można po niej chodzić czy ustawiać pojemniki

z roślinami bez uszczerbku na jakości.

Agrola jest szczególnie polecana pod uprawy wieloletnie, takie jak borówka amerykańska, jagoda kamczacka, aronia i inne. Posiada pomarańczową kontrastującą kratkę o wymiarach 25×25 cm, która ułatwia sadzenie oraz układanie roślin w pojemnikach. Stabilizowana na promienie UV, gęsto tkana, odporna na tarcie i rozciąganie, super mocna.

Tkaniny Agrola firmy Agrimpex występują w 6 odmianach kolorystycznych:

Tkaniny Agrola z technologia Dual-Agro, w porównaniu do innych tkanin, dzięki swojemu unikatowemu splotowi nawet 3 razy szybciej przepuszczają wodę, co pozytywnie wpływa na wzrost roślin.

Ściółkowanie Tkanina Agrola czy Agrowłóknina – co lepiej się sprawdzi ?

Do ściółkowania Agrowłóknina  i Tkanina Agrola mają ze sobą wiele wspólnego. te dwa materiały są produkowane z polipropylenu, ich głównym celem jest ochrona przed chwastami, przepuszczają wodę. Co w takim razie wybrać, co będzie optymalnie służyć naszym potrzebom?

Osoby które chcą aby materiał do ściółkowania charakteryzował się duża wytrzymałością, polecamy Tkaninę Agrola, którą profesjonaliści określają jako materiał o wiele trwalszy, jej zwarta i mocna struktura stanowi skuteczną barierę dla chwastów. Więc jeśli wybieramy do przydomowych ogrodów, warzywniaków, szkółek, niewielkich skwerów i parkowych klombów. Trzeba jednak pamiętać że agrotkanina przycięciu się strzępi, dlatego poleca się używać do nacinania nóż termiczny.

Do ściółkowania plantacji truskawek i innych owoców miękkich na większych powierzchniach, polecamy stosować Agrowłókninę Pegas Agro ściółkującą przeciw chwastom 50g, zabezpieczona na promienie UV jest stosowana przez kilka sezonów doskonale chroni przed chwastami oraz nadmiernym odparowywaniem wody glebowej.

Tkaninę Agrola biało – czarną polecamy do ściółkowania krzewów wieloletnich np.: borówki, jagody kamczackiej czy też maliny – jest wytrzymała, odporna na tarcie i rozciąganie, super mocna i w przeciwieństwie do innych agrotkanin 3 x szybciej przepuszcza wodę.

Dlatego agrowłóknina pod kamienie, korę lub żwir będzie utrzymywała warstwę ściółkująca na miejscu, przez swoją porowatą strukturę.

Jeśli do wyściółkowania planujesz użyć kamieni które mają ostre krawędzie np. gres, koniecznie wybierz Tkaninę Agrola dzięki temu unikniesz poprzecinania materiału ostrymi krawędziami.

Do ściółkowania płaskich powierzchni możesz zastosować jeden i drugi materiał w zależności jak długo chcesz aby wytrzymał.

Osoby które chcą aby materiał do ściółkowania charakteryzował się duża wytrzymałością, będą po nim chodzić – powinny wybrać tkaninę Agrola.

Tkaniny Agrola dwukolorowe z techniologią Dual-Agro

Stosując Tkaninę Agrola brązowo-czarną można stronę brązową wykorzystać pod korę lub kamień w podobnym odcieniu. Zużycie kory lub kamienia spada wówczas o połowę poprzez efekt uzupełniania się kolorów, a trwałość tkaniny pod przykryciem wzrasta dwukrotnie. Idealny produkt pod kompozycje skalne, żywopłoty, pod ściółkowanie krzewów wieloletnich.

W tkaninie Agrola w kolorze biało – czarnym, stronę białą można wykorzystać pod jasny kamień lub do ściółkowania upraw w tunelach foliowych i szklarniach. Stronę czarną wykorzystujemy przy ściółkowaniu borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, aroni, maliny itp.

Tkaniny Agrola są idealnym rozwiązaniem w przypadku ściółkowania skarp. Mogą również służyć do ściółkowania międzyrzędzi.

Jak widać nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który materiał sprawdzi się lepiej podczas ściółkowania. Zależy to m.in. od ukształtowania terenu, a także od rodzaju roślin, jakie chcesz uprawiać. Agrowłókninę i Tkaninę agrola znajdziesz u naszych dystrybutorów oraz w sklepie internetowym Agrimpex.

Produkty Powiązane

Agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastom
z technologią Agro Marina™
Agroagrafki
do mocowania Agrowłókniny
Agrowłóknina ściółkująca Dual-Agro
przeciw chwastom
Szpilki
do mocowania Agrowłókniny
Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa

Specjaliści w uprawie borówki – X Międzynarodowa Konferencja Borówkowa Specjaliści w uprawie borówki już 1 i 2 marca 2022 r…. View Article

Czytaj więcej
Ogród ze starym niebieskim domem

Ogród ze starym niebieskim domem, to wyjątkowy ogród w Górach Opawskich, tuż przy granicy z Czechami, który powitał „busa” w… View Article

Czytaj więcej
Ogród z plażą

Ogród często jest odzwierciedleniem zainteresowań właściciela. Jeśli jeszcze jest tworzony z pasją, to od razu zauważa się dopracowanie każdego detalu…. View Article

Czytaj więcej
Społeczność Agrimpex

Zainspiruj się na naszym instagramie!

Zapisz sie do newslettera
i odbierz prezent!

    captcha